Do neutralności aport nie musi obejmować wszystkiego
Każdy zespół składników majątkowych, dający się wyodrębnić poprzez funkcjonalne powiązanie, polegające na przydatności do realizacji określonego działania gospodarczego – bez względu na jego organizacyjne wyodrębnienie w postaci zakładu czy też oddziału – będzie „przedsiębiorstwem”.
W czerwcu 2021 r. związek międzygminny wystąpił o wykładnię przepisów o CIT. A jego wątpliwości dotyczył przede wszystkim tego czy wniesienie aportem do spółki całości substancji majątkowej składającej się na zakład zagospodarowania odpadów komunalnych można uznać za wniesienie przedsiębiorstwa z art. 4a pkt 3 ustawy o CIT. Tym samym czy będzie to transakcja neutralna na gruncie CIT.
Fiskus odpowiedział jednak, że zakład nie stanowi przedsiębiorstwa. Jego zdaniem składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, że można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. W ocenie urzędników, aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników mógł zostać zakwalifikowany jako przedsiębiorstwo, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej. Musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. Transakcja zbycia przedsiębiorstwa ma miejsce jedynie wtedy, gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta